Pár- és családterápia

A család és párterápia segítségével átsegíthető a család/pár egy nehéz időszakon, egy jelentős átalakuláson, vagy a családtagok mentális vagy viselkedési problémáin. Segíthet a család ill. a pár tagjainak erősebb kapcsolatok kialakításában, javíthatja a kommunikációt és kezelheti a konfliktusokat.
A családterápia a családtagok problémáit a nagyobb egység, a család kontextusában szemléli, és úgy gondolja, hogy a problémákat nem lehet sikeresen kezelni vagy megoldani a család dinamikájának megértése nélkül.
A családterápia fókuszában tehát maga a család, annak alrendszerei (házaspár, szülő, gyermek), valamint az egyének fontos családi kapcsolatai vagy azok konfliktusai állnak.
A családterápián belül, ha csak a párkapcsolatot érinti a probléma, akkor párterápia javasolt, ahol a párkapcsolati működés van a terápia fókuszában.

Milyen helyzetekben tud segíteni a terápia?

Pároknak és házastársaknak

  • megcsalás
  • folyamatos viták
  • kommunikációs nehézségek
  • elhidegülés
  • gyereknevelési nehézségek stb.


Szülőknek és gyermekeknek

  • családi életciklusváltással járó nehézségek esetén (pl. házasságkötés, kisgyermek születése, kamasz gyerek a családban, felnőtt gyermekek kibocsátása, stb.)
  • Ha a gyerek(ek) pszichés tüneteket produkálnak (pl. bepisilés, alvászavar, szonongás, iskolai problémák, tic-elés, )


Hogyan zajlik a terápia?
A folyamat hatékonysága érdekében a család/párterápia kettős vezetéssel történik, így kolléganőmmel, Karlócai Renátával közösen végezzük. Ez biztosítja az objektivitást és a kellő figyelmet a résztvevők számára.
Az első alkalommal fontos, hogy minden érintett jelen legyen, de később előfordulhat ideiglenes jelleggel, hogy a családnak csak egy része/alrendszere (pl. csak a szülők, csak a gyerekek stb.) vesznek részt az ülésen.
A párterápiában is vannak olyan ülések, amikor a pár tagjai külön-külön jelennek meg, de fontos, hogy a fókusz mindig a párkapcsolaton van. Kiemelendő, hogy a sikeres párterápia nem feltétlenül jelenti azt, hogy együtt is maradnak a felek, mivel előfordulnak olyan esetek is, amikor a konfliktus csak a felek szétválásával oldódik meg.
Szükséges, hogy a család/pár minden tagja kellően motivált legyen a terápiás munkával kapcsolatban, ezért nem szerencsés, ha valamelyik felet „rábeszélik” a részvételre.
Az első alkalommal az ismerkedés, a probléma felvázolása történik, és amennyiben megszületik a döntés a terápia folytatásáról, akkor a keretek és célok is ekkor kerülnek megbeszélésre.
Az ülések időtartama 1,5 óra és 2 hetente kerül rá sor. Az, hogy a terápiás folyamat hány alkalomból áll, azt a család/pár és a terapeuta a terápia elején határozzák meg.

Foglalj időpontot online!