Családterápia
A családterápia segítségével átsegíthető a család egy nehéz időszakon, egy jelentős átalakuláson, vagy a családtagok mentális vagy viselkedési problémáin. Segíthet a család tagjainak erősebb kapcsolatok kialakításában, javíthatja a kommunikációt és kezelheti a konfliktusokat.
A családterápia a családtagok problémáit a nagyobb egység, a család kontextusában szemléli, és úgy gondolja, hogy a problémákat nem lehet sikeresen kezelni vagy megoldani a család dinamikájának megértése nélkül.
A családterápia fókuszában tehát maga a család, annak alrendszerei (házaspár, szülő, gyermek), valamint az egyének fontos családi kapcsolatai vagy azok konfliktusai állnak.
Milyen helyzetekben tud segíteni a családterápia?
- családi életciklusváltással járó nehézségek esetén (pl. házasságkötés, kisgyermek születése, kamasz gyerek a családban, felnőtt gyermekek kibocsátása, stb.)
- ha a gyerek(ek) pszichés tüneteket produkálnak (pl. bepisilés, alvászavar, szonongás, iskolai problémák, tic-elés, stb.)
- ha gyakoriak, és intenzívek a konfliktusok a család mindennapi életében, aminek következtében a családtagok közötti kapcsolat károsodik
- ha a családtagok között akadozik az együttműködés, ha gyakoriak a félreértések, és a kommunikációs problémák
Hogyan zajlik a terápia?
A folyamat hatékonysága érdekében a családterápia kettős vezetéssel történik, így kolléganőmmel, Karlócai Renátával (mentálhigiénés szakember, képzésben lévő család- és párterapeuta) közösen végezzük. Ez biztosítja az objektivitást és a kellő figyelmet a résztvevők számára.
Az első alkalommal fontos, hogy minden érintett jelen legyen, de később előfordulhat ideiglenes jelleggel, hogy a családnak csak egy része/alrendszere (pl. csak a szülők, csak a gyerekek stb.) vesz részt az ülésen. Az első alkalommal az ismerkedés, a probléma felvázolása történik, és amennyiben megszületik a döntés a terápia folytatásáról, akkor a keretek és célok is ekkor kerülnek megbeszélésre.
Az első néhány találkozást követően a terapeuták kialakítanak egy véleményt arról, hogy mi okozza a család nehézségeit, majd ezt követően olyan beavatkozásokat alkalmaznak melynek célja a korábbi kapcsolati mintázatok megváltoztatása. A terapeuták a találkozások során aktívan, gyakorlatokkal segítik a változást.
A sikeres terápia során a család olyan készségeket sajátíthat el, amellyel képessé válik a továbbiakban arra, hogy a számára problémát jelentő élethelyzeteket maga oldja meg.
Hány alkalomra van szükség?
A problémáktól függően változhat a terápiás folyamat hosszúsága, de legalább 10 találkozás kell a változás eléréséhez és általában 20 alkalomnál nem hosszabb.
Az ülések időtartama 1,5 óra és kétheti rendszerességgel ismétlődnek.