Párterápia
A párterápia két terapeuta vezetésével, különböző terápiás eszközökkel segít abban, hogy a pár tagjai jobban megértsék egymást, a konfliktusaikat meg tudják állítani, továbbá hogy hitelesen és őszintén tudják kifejezni egymás felé az érzéseiket és az igényeiket.
A párterápia elsősorban a két ember kapcsolatára koncentrál, amelyre „rendszerként” tekint, ezért soha nem keres bűnbakokat, csupán a rendszer működésére és annak korrigálására fókuszál.
A párterápia nagyon gyakorlatias és megoldás orientált, melynek fókuszában elsősorban a jelen és a jövő áll.
Milyen helyzetekben tud segíteni a párterápia?
- régóta fennálló, megoldhatatlannak tűnő konfliktusok esetén
- ha megcsalás történt
- gyakoriak a folyamatos, és nehezen csillapítható viták
- ha érzelmi elhidegülés megjelenik a kapcsolatban
- ha úgy érzik, mintha nem értenék egymást, gyakoriak a kommunikációs problémák
- ha az intimitás ritkul, vagy teljesen eltűnik
- gyereknevelési nehézségek esetén, nem azonos elveket vallanak a párjával
- ha az eredeti család tagjaival (szülők, anyós-após) nem sikerül jó kapcsolatot kialakítani, és úgy érzi, hogy a párja nem áll ki Ön mellett
Hogyan zajlik a párterápia?
Az első néhány találkozást követően a terapeuták kialakítanak egy véleményt arról, hogy mi okozza a párkapcsolati nehézségeket, majd ezt követően olyan beavatkozásokat alkalmaznak melynek célja a korábbi kapcsolati mintázatok megváltoztatása. A terapeuták a találkozások során aktívan, gyakorlatokkal segítik a változást.
A sikeres terápia során a pár tagjai olyan készségeket sajátíthatnak el, amellyel képessé válnak a továbbiakban arra, hogy a számukra problémát jelentő élethelyzeteket maguk oldják meg.
Hány alkalomra van szükség?
A problémáktól függően változhat a terápiás folyamat hosszúsága, de legalább 10 találkozás kell a változás eléréséhez és általában 20 alkalomnál nem hosszabb.
Az ülések időtartama 1,5 óra és kétheti rendszerességgel ismétlődnek.
A folyamat sikerét a felek hozzáállása és elkötelezettsége is nagyban befolyásolja.